46. MAREK KAREWICZ - WARSZAWA - fotografia - SIERPIEŃ - 2013

Marek Andrzej Karewicz (ur. 28 stycznia 1938 w Warszawie - polski artysta fotografik specjalizujący się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych. Również dziennikarz muzyczny, autor radiowy i telewizyjny, prezenter muzyki jazzowej, animator jazzu.

 

 

- Archiwum Marka Karewicza liczy kilkaset tysięcy negatywów. Fotografował największych: Milesa Davisa, Raya Charles'a, Duke'a Ellingtona. I jakie to są zdjęcia! Idealnie wybrany moment, świetny kadr, uchwycone emocje...

 

 

„Big Beat” Marka Karewicza

w Berlinie


 

Marek Karewicz to fenomen w polskim przemyśle rozrywkowym. Przede wszystkim jest artystą-fotografikiem specjalizującym się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych. Jego archiwum to

setki tysięcy negatywów , a wśród nich zdjęcia światowych i polskich gwiazd jazzu i rocka. Marek Karewicz to jednocześnie człowiek- orkiestra, który niezależnie od swojej pasji fotograficznej sprawdził się jako dziennikarz muzyczny, radiowy i telewizyjny oraz prezenter dyskotek i animator jazzu. Projektował też okładki do setek okładek płytowych. Jest bardzo wysoko oceniany przez środowisko /rzadkość!/ artystów, media i animatorów kultury. Jego wystawy fotograficzne z serii „This is jazz” i „Big Beat” prezentowane są od wielu lat podczas wernisaży i wystaw w kraju i zagranicą. Nagradzany i odznaczany wielokrotnie jako fotografik i dziennikarz muzyczny w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i plebiscytach /m.innymi dwukrotny laureat Oscara Jazzowego/. Posiada honorowy tytuł „La Fiap” /Federation Internationale de I’art. Photographique/.

 

W ubiegłym roku został laureatem ZŁOTEGO FRYDERYKA 2012, za całokształt osiągnięć artystycznych, obok Tomasza Stańki i Wojciecha Kilara.

Podsumowaniem jego działalności był też zrealizowany przez TVP film dokumentalny

pt. „Człowiek ze złotym obiektywem” i 10 odcinków pt. „Galeria Marka Karewicza” w których autor

ciekawie opowiada o swojej współpracy i przyjażni z takimi gwiazdami jazzu jak Ray Charles , Miles Davis czy legendarni rockmanami z grupy The Rolling Stones .

W Berlinie Marek Karewicz prezentuje osobiście swoją wystawę pt. „Big Beat”, przygotowaną przez Fundację Sopockie Korzenie, na której przedstawione są zdjęcia gwiazd polskiego rocka m.innymi z lat 60 i 70-tych takich jak Czerwone Gitary, Niebiesko-Czarni, Czerwono-Czarni, Czesław Niemen, SBB, Breakout, Michaj Burano, Helena Majdaniec, Kasia Sobczyk czy Karin Stanek.

Wybitny dziennikarz i wydawca magazynu „Jazz Forum” – Paweł Brodowski napisał i:

 

„W jego archiwum ukryta jest prawie cała historia polskiego jazzu i panteon największych gwiazd.

Chyba nikt w Europie nie zrobił tylu jazzowych fotografii co Marek Karewicz. On sam jest żywą legendą tej muzyki”…..”Jazz i fotografia to dla niego nie tylko zawód, hobby i pasja, to po prostu styl

Życia”.

Niech żyje rock&roll!Wojciech Korzeniewski

Fundacja Sopockie Korzenie

SOPOT