53. BOLESŁAW POLNAR - OPOLE - malarstwo - KWIECIEŃ 2014

BOLESŁAW POLNAR ur. w 1952r. Absolwent Krakowskiej ASP ( Dyplom w 1977 na wydziale grafiki ). Mieszka i pracuje w Opolu.
To już 35 lat aktywności twórczej , od 12 lat pracy pedagogicznej a od 6 lat promocji twórczości innych artystów.  Bolesław Polnar prezentował swoją twórczość ( głównie malarstwo ) na blisko 100 wystawach indywidualnych, oraz równie wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

 

Jego twórczość była prezentowana w wielu miastach Polski  m.in.Kraków, Wrocaw, Katowice, Warszawa,Opole... W  Niemczech m.in. Berlin, Monachium,Duren,Oldenburg.... We Francji m.in. Montpellier, Chartres, Paryż. W USA m.in.Nowym Jorku ( Konsulat RP ) Waszyngtonie ( Ambasada RP ) San Francisco....W Szwecji, Helsinborg ... Włoszech,Verona ( Galeria “Meridiana “) W w Parlamencie Europejskim w Brukseli w ramach Prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Czechach m.in.Ostraw ( Teatr ),Krnow( Muzeum Miejskie )Opawa ...We wrzesniu 2012 prezentowano jego obrazy

 

B.Polnar jest lureatem 1 nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na obraz im. J.Spychalskiego w Poznaniu ( 1977 r.) rok później wyróżniony na Bielskiej Jesieni 78. Wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami regionalnymi m.in..Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego, Prezydenta Miasta Opola, Nagroda Dziennikarzy “ Złota Spinka 2008 “ , Nagroda Loży BCC za promowanie sztuki. W kwietniu 2013r.  Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało Bolesławowi Polnarowi order GLORIA ARTIS.

 

Poza malarstwem wypowiada siê także w grafice użytkowej. Przez wiele lat był redaktorem graficznym miesęicznika “ OPOLE” później projektował okładki i ilustracje do miesięcznika “ STRONY “.Przez 10 lat współpracował z Oficyną Literacką “ WERS “, opracował  graficznie 56 książek. Obecnie projektuje książki wydawane przez Uniwersytet Opolski. Współpracował  także z opolskimi teatrami ( dramatyczny ,lalkowy ) dla których projektował scenografie a przede wszystkim plakaty ( Plakaty znajdują się w Muzeum Plakatu Polskiego w Wilanowie )
Od 2000 roku B.Polnar jest nauczycielem malarstwa i rysunku w Opolskim Liceum Plastycznym im.J.Cybisa. Z jego pracowni “ wyszło” wielu wybitnych młodych twórców .

 

W roku 2006 wraz ze wspólnikiem założył galerię autorską BP-Atelier, w której co miesiąc prezentuje twórczość artystów z Polski ,Czech i Niemiec. Galeria ma charakter promocyjny i odbiega swoim programem i klimatem od  galerii komercyjnych .Galeria BP-ATELIER przygotowała 72 wystawy artystów wypowiadających się w różnych mediach ( malarstwo,rzeźba,grafika,fotografia,performance) Odbyło się także kilkadziesiąt spotkań autorskich petów i pisarzy.                                                                                                                                  

 

--------------------- odszedł 10 lutego 2014---------------------   

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

WYSTAWĘ ODWOŁANO