41. prof. WOJCIECH SĘCZAWA - GDAŃSK - rzeźba - GRUDZIEŃ - 2012


prof. Wojciech Sęczawa – ur. 1961r. studia na Wydziale Rzeźby w PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni prof. E. Sitka 1986r. Od roki 2012 jest Profesorem zw. na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 

Prace swoje prezentuje w prestiżowych galeriach w kraju (Gdańsk, Elbląg, Wrocław, Poznań, Kraków, Warszawa) i za granicą (Niemcy, Holandia, Belgia, Szwecja, Francja, Szwajcaria, USA).

Nagrody:
1987r. - Stypendium Ministra Kultury i Sztuki
1993r. - II nagroda za rzeźbę EKO – Gdańsk
1993r. - srebrny medal za portret: Salon zimowy – Warszawa
1995r. - Grant EFA - USA. New York
1997r. - brązowy medal za rzeźbę na „Salonie wiosennym” – Warszawa
1998r. - złoty medal za rzeźbę na „Salonie wiosennym” – Warszawa
1999r. - III nagroda w konkursie „Fordon” – Bydgoszcz
2000r. - I nagroda za projekt wnętrza kościoła św. Kazimierza – Gdańsk
2003r. - wyróżnienie za rzeźbę – Szczecinek
2005r. - wyróżnienie za projekt pomnika „Marynarza” – Gdynia
2006r. - I nagroda w II edycji za projekt pomnika „marynarza” – Gdynia
2007r. - Realizacja projektu. I nagroda wnętrza kościoła św. Kazimierza – Gdańsk
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wojciech Sęczawa to twórca ze wszech miar oryginalny, w pełni ukształtowany artystycznie i pewnie podążający wytyczoną przez siebie drogą. Jego zawodowym credo jest rzetelność, rozwaga, kreatywność w obszarach przyjmowanych rozwiązań, a także postawa unikania działań obliczonych jedynie na wywołanie krótkotrwałego poklasku.
Swoim realizacją Wojciech Sęczawa nadaje charakter ustawicznego budowania. Upraszczając radykalnie styl przenosi punkt ciężkości wszystkich decyzji w stronę masywnych brył o kanciastych, zrytmizowanych kształtach i wyraźnie podkreślonej tektonice. Potęguje ona przestrzenną spójność obiektów odzwierciedlając jednocześnie wypadkową obecnych w naturze faktur tj. spękań, załamań, rozszczepień. Traktując tworzywo jako ważny składnik sztuki i atrybut idei artysta materializuje swoje projekty najchętniej w drewnie, chociaż też łączy ten materiał z kamieniem i ceramiką.
Za sprawę o znaczeniu pierwszorzędnym uznaje Wojciech Sęczawa synkretyzm wartości sztuki tradycyjnej ze współczesnym sposobem rozwiązywania problemów artystycznych, zarówno w wymiarze formalnym jak i estetycznym

                                                                                                                                                                                                    A. Błaszczuk