DARIUSZ KALETA

DARIUSZ KALETA - DARIUSS urodził się w 1960 roku w Lubaniu Śląskim. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom główny otrzymał w 1987 roku w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego (plakat), a dyplom dodatkowy w pracowni litografii prof. Tadeusza Gawrona. Dariusz Kaleta uprawia malarstwo sztalugowe. W dorobku ma dziesięć wystaw indywidualnych oraz udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Niemcy, USA, Francja). Obrazy artysty są pokazywane wraz z pracami dawnych, jak i współczesnych mistrzów pędzla, takich jak: Jacek, Malczewski, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, Jan Styka, Wierusz - Kowalski, Henryk Siemiradzki, Franciszek Starowieyski, Stasys, Leszek Maestro Żegalski, Karol Bąk i innych (np.Sopocki Dom Aukcyjny – wystawa pt. „CZAR KOBIET, UROK KWIATÓW”.

W 2010 brał udział w międzynarodowej wystawie DANTE – BOSKA KOMEDIA (Viechtach, Niemcy i Saeby; Dania).

Był również uczestnikiem międzynarodowej wystawy MAGICAL DREAMS 2011.

Jest członkiem formacji artystycznej „Grupa Apellesa” .Ostatnio grupa miała wystawę z Magdaleną Abakanowicz w rzeszowskim Millenium Hall / jesień 2011r./ .

Brał udział w wystawie 100 + 1 PIĘKNYCH OBRAZÓW (Warszawa) oraz w Wolnzach w Niemczech pt. „ POLEN IN BAYERN” z Ludwigiem Angererem, Jackiem Lipowczanem, Marcinem Kołpanowiczem i Krzysztofem Izdebskim – Cruz /22.09.-18.10.2012r./


Ponadto należy do londyńskiej Society Art. of Imagination w Londynie, którego patronem honorowym jest znany surrealista austriacki prof. Ernst Fuchs.

Wystawia również swoje prace z duńską grupą Clausa Brousena DANTE.


Ukazały się artykuły o artyście w magazynie : „Artysta i Sztuka” nr2 , nr2/2012, oraz w „Day&Night”.

Obecnie Dariusz Kaleta pełni funkcję kierownika kołobrzeskiej Galerii Sztuki Współczesnej

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------